THE IMOCA SKIPPERS GIVING US THEIR TAKE ON THE ROUTE DU RHUM

2018 Buenos Aires Youth Olympic Games. 

Five sailing events with 100 sailors from 44 different nations are taking place at Club Náutico San Isidro, Argentine including Girl's and Boy's Kiteboarding (Twin Tip Racing) and the Mixed Multihull (Nacra 15). Elsewhere, Girl's and Boy's Windsurfing (Techno 293+) are returning for its third consecutive Games from 6 to 18 October 2018.
© Matias Capizzano / World Sailing
Russian and Israeli windsurfers continue fight for medals at the Youth Olympic Games
12 October 2018
rainbow
THE ROUTE DU RHUM IN THE IMOCA CLASS / Today’s analysis by Thomas Ruyant
7 November 2018

THE IMOCA SKIPPERS GIVING US THEIR TAKE ON THE ROUTE DU RHUM

imoca 2018

For once, as they are not competing in this edition of the Route du Rhum – destination Guadeloupe, some of the skippers in the IMOCA class will be offering their personal outlook on the race and analysing each day the race aboard the IMOCA boats.

Whether they are former winners of the Route du Rhum or the Vendée Globe, like Michel Desjoyeaux or Alain Gautier, leading figures in the IMOCA class such as Jean Le Cam and Jean-Pierre Dick, or the new generation of rising stars like Thomas Ruyant, Charlie Dalin and Gwénolé Gahinet, … they have all agreed to join in and in turn offer a daily analysis of the Route du Rhum which their fellow racers in the IMOCA class will be starting on Sunday.

Each day from Monday 5thNovember at around five in the afternoon, the following skippers will give us their personal take on the race, offering their comments, impressions, expressing their surprise, talking about revelations or disappointments,… with the aim of explaining and revealing the race strategy adopted by each skipper.

Schedule for the involvement of IMOCA skippers:

– Monday 5thNovember: Marc Guillemot
– Tuesday 6thNovember: Thomas Ruyant
– Wednesday 7thNovember: Bernard Stamm
– Thursday 8th November: Jean Le Cam
– Friday 9thNovember: Morgan Lagravière
– Saturday 10thNovember: Michel Desjoyeaux
– Sunday 11thNovember: Charlie Dalin
– Monday 12thNovember: Roland Jourdain
– Tuesday 13thNovember: Nicolas Lunven
– Wednesday 14thNovember: Alain Gautier
– Thursday 15thNovember: Sébastien Simon
– Friday 16thNovember: Jean-Pierre Dick
– Saturday 17thNovember: Gwénolé Gahinet

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com